
Den Erhvervsfaglige Vej til Succes
- et partnerskab mellem erhvervsskolerne i Region Nordjylland - og et projekt, der vil sikre erhvervsuddannelser i fremtiden.

Presse
Er du interesseret i projekt Den Erhvervsfaglige Vej til Succes og de mange aktiviteter, kan du kontakte markedsføringsmedarbejder
Hanne Trab på 30 10 65 94 eller heta@eucnordvest.dk
Partnerskabslogo:
Omtale af projektet skal ske med reference til projektplatformen www.eudprojekt.com
Nedenfor kan du se projektets egne presseindsatser samt udpluk af den generelle nyhedsdækning, der er relevant for projektets fokusområder.
Fem anbefalinger skal sikre uddannelse i små samfund
March 11, 2019
Regioner og Erhvervsskoler: Regionalt samarbejde kan sikre flere faglærte
October 01, 2018
DEBAT: Når en regions offentlige myndigheder, arbejdsmarked og skoler trækker i samme retning, kan de sammen flytte bjerge. Det bør politikerne huske i de kommende EUD-forhandlinger, skriver Danske Regioner og Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier – Lederne.
Le Mans Sommer Camp i weekenden på EUC Nord
June 14, 2018
EUC Nords sommer-camp er en del af et større EU-projekt, som hedder "Den Erhvervsfaglige Vej Til Succes". Projektet består af mange forskellige indsatser i hele Nordjylland, som både retter sig mod grundskole-eleverne, erhvervsskole-elever og en række andre målgrupper. For eksempel holdt EUC Nord Hackathon i uge 22, hvor formålet var at få nuværende erhvervsskole-elever til at komme med bud på, hvordan man skaber et bedre skolemiljø på EUC Nord.
Intentionerne får en saltvandsindsprøjtning
September 13, 2018
Regeringen lover 1,4 mill til erhvervsuddannelserne over de næste fire år i fbm det nye erhvervsskoleudspil "Fra Folkeskole til Faglært -erhvervsuddannelser i fremtiden," og målsætningen er den samme: 25% af en ungdomsårgang skal vælge en erhvervsuddannelse i 2020.